Financování budoucnosti: společná výzva napříč partnerstvími Městské agendy pro EU

EUI
European Urban Initiative
04/07/2025
green public space

Text

Posílení městského financování v Evropě

Zlepšení přístupu k financování je jedním ze základních kamenů Městské agendy pro EU (UAEU), která umožňuje městům stát se inkluzivnějšími, zelenějšími, odolnějšími a inovativnějšími. Zůstává však řada klíčových otázek:

  • Jak mohou místní samosprávy lépe kombinovat tradiční zdroje a nástroje financování (např. dotace od státu, bankovní úvěry) s inovativními (např. zelené a biodiverzitní dluhopisy, systémy obchodování s emisemi)?
  • Jak lze optimalizovat využívání stávajících fondů EU?
  • Jaké kroky jsou potřeba k tomu, aby bylo financování pro města dostupnější a účinnější?

Tento článek se na uvedené otázky dívá prizmatem partnerství UAEU a přináší konkrétní návrhy, probíhající iniciativy a příležitosti k posílení městského financování v Evropě.

Podpora změny: klíčové iniciativy a návrhy z partnerství UAEU

Několik partnerství UAEU již předložilo konkrétní doporučení pro zlepšení současného i budoucího rámce financování z EU. Například partnerství Greening Cities vydalo poziční dokument, který vyzývá k odvážným reformám financování na úrovni EU i členských států s cílem uvolnit rozsáhlé investice do městské zelené infrastruktury (green infrastructure, GI).

V kontextu příprav nového víceletého finančního rámce EU (MFF) a jeho sladění s iniciativami jako je Evropská zelená dohoda, nařízení o obnově přírody a strategie pro biodiverzitu 2030, představuje tento dokument aktuální a konkrétní plán, jak zajistit, aby města měla dostatečné prostředky k tomu, aby mohla vést zelenou transformaci.

Zelená infrastruktura je zásadní pro adaptaci na změnu klimatu, obnovu biodiverzity a zlepšení veřejného zdraví. Města však stále čelí roztříštěnému, složitému a nedostatečnému systému financování – zvláště pokud jde o dlouhodobou údržbu. Dokument vychází z průzkumu mezi 85 evropskými městy a poukazuje na přetrvávající překážky, ale také na silnou vůli místních samospráv významně navýšit investice do GI.

K řešení těchto systémových výzev dokument předkládá devět strategických doporučení. Mezi ně patří například:

  • vyčlenění 10–15 % alokace z ERDF na městskou GI s povinnými cíli,
  • začlenění strategií GI na městské úrovni do národních operačních programů,
  • začlenění priorit GI do hlavních nástrojů financování EU, jako jsou LIFE, Horizont Evropa a Evropská městská iniciativa.

Kompletní soubor doporučení naleznete zde.

Z tradičních forem financování dokument navrhuje např. zřízení nástroje EU pro předfinancování, který by pomohl městům s omezenými rozpočty pokrýt počáteční náklady na velké projekty zelené infrastruktury.

V oblasti inovativního financování partnerství navrhuje vytvoření trhu Urban Nature Credit Market. Analýza odpovědí ukazuje, že 41 % měst podporuje systémové národní financování GI. K tomu je nutné, aby regulační rámce oficiálně uznávaly a oceňovaly ekosystémové služby GI (např. ukládání uhlíku, čištění ovzduší, hospodaření s dešťovou vodou). To vyžaduje silnější spolupráci měst, environmentálních agentur, soukromého sektoru a investorů.

Navrhovaný Urban Nature Credit Market by městům umožnil generovat obchodovatelné kredity za ukládání uhlíku, ochranu biologické rozmanitosti a další ekosystémové služby. Tento trh by pomohl integrovat GI do stávajících trhů s uhlíkem a mechanismů financování opatření v oblasti klimatu, což by městům umožnilo zpeněžit rozmanité přínosy jejich zelené infrastruktury.

Iniciativy partnerství Greening Cities nejsou ojedinělé – i další partnerství UAEU aktivně řeší otázky financování jako součást své strategické práce.

buil

Podpora měst prostřednictvím strategického veřejného zadávání

Partnerství Public Procurement se již od svého prvního Akčního plánu věnuje podpoře měst při zavádění inovativního a odpovědného zadávání. Mnohá města potřebují finanční podporu, aby mohla budovat vnitřní kapacity, přizpůsobovat organizační procesy a učit se z osvědčených přístupů, jako jsou cirkulární, sociální a přeshraniční veřejné zakázky, stejně jako zadávání inovací.

Aby tuto mezeru vyplnilo, partnerství vydalo dokument, který nabízí stručný přehled a rychlé zhodnocení klíčových možností financování EU relevantních pro strategické zadávání veřejných zakázek. Poskytuje také praktická doporučení, jak mohou revidované fondy EU lépe podporovat města při zavádění inovativních postupů zadávání veřejných zakázek tím, že reagují na základní potřeby a výzvy městských odborníků.

Začlenění rovnosti do výkonnostního financování

Partnerství Cities of Equality, které bylo zahájeno na začátku roku 2024, podniká konkrétní kroky zaměřené na zlepšení začlenění zásad rovnosti do rámců financování EU. Opatření s názvem „Začleňování rovnosti do nástrojů financování založených na výsledcích“ si klade za cíl identifikovat stávající mezery v současných systémech financování a poskytnout jasná doporučení pro začlenění kritérií genderu, rovnosti a nediskriminace do navrhování, provádění a hodnocení financování založeného na výsledcích. Iniciativa také poskytne praktické nástroje, které pomohou systematicky začlenit hlediska rovnosti do celého cyklu financování.

Udržitelné financování městských potravinových systémů

Financování je také zásadní překážkou pro rozvoj udržitelných a odolných městských potravinových systémů, jak upozorňuje partnerství Food. K dosažení systémové změny v této oblasti je zapotřebí aktivní zapojení širokého spektra zainteresovaných stran a podpora místních inovací a inkluzivních modelů stravování.

Města jsou často nucena využít krátkodobé projektové financování, což ohrožuje dlouhodobou udržitelnost jejich iniciativ v oblasti potravinové politiky. Aby se tyto mezery odstranily, vyzývá opatření „Školení v oblasti místní potravinové politiky“ k vytvoření koordinovaného programu financování potravin, který by byl vypracován ve spolupráci s místními, regionálními a národními orgány i zastřešujícími organizacemi. Opatření vytváří základ pro soudržnější a inkluzivnější mechanismy podpory s cílem zajistit, aby místní potravinové politiky byly nejen účinné, ale také udržitelně financované. V rámci této práce bude vypracována příručka o financování místních potravinových politik a strategií, která poskytne městům praktické pokyny a podporu.

Jak ukazuje tato probíhající práce, doporučení jednoho tematického partnerství mají často význam i pro jiné oblasti. Proto klade UAEU zvláštní důraz na podporu synergií mezi konkrétními doporučeními a iniciativami různých partnerství a zajišťuje, aby se vzájemně doplňovaly, a nikoli si odporovaly.

Klíčový moment pro nový víceletý finanční rámec

Rok 2025 je klíčovým obdobím pro formulaci doporučení ke zlepšení financování EU po roce 2027 v souvislosti s chystaným návrhem MFF 2028+. Probíhající diskuse představují unikátní příležitost lépe přizpůsobit nové programové období potřebám měst a obcí.

Některá partnerství UAEU se již zapojila do veřejné konzultace k nové politice EU pro města a zdůraznila potřebu financování, které bude lépe reagovat na realitu místních samospráv, a to zejména menších obcí – např. skrze jednodušší administrativu, nižší míru spolufinancování a zvláštní zdroje pro plánování i infrastrukturu.

V souladu s tím nedávná „Společná deklarace ministrů EU odpovědných za politiku soudržnosti, územní soudržnost a městskou politiku“ zdůraznila význam konsolidace a lepší koordinace různých nástrojů EU zaměřených na města a jejich funkční oblasti. Cíl: zvýšit dostupnost, účinnost, efektivitu, transparentnost a v konečném důsledku i užitečnost financování EU pro regionální a místní orgány

Dosažení sociální rovnováhy je však zásadní a v diskusích o podobě měst je často opomíjeno. Nadcházející partnerství Compact Cities by se proto mělo zaměřit na to, jak různorodá města EU tyto problémy vnímají, a hledat různá řešení s ohledem na kritická témata, jako jsou dostupné bydlení, energetická chudoba a nedostatečná mobilita. Tento přístup navazuje na předchozí úspěšná partnerství v rámci UAEU, jako jsou partnerství Sustainable Use of Land and Nature-Based Solutions (SUL-NBS) a Housing, jakož i na existující literaturu a především na spoluvytváření znalostí vedoucích k provádění účinných politik v realistickém časovém rámci.

Městská agenda pro EU rovněž poskytuje vynikající rámec pro dlouhodobou aktivaci těchto témat. To je patrné z předchozích partnerství, jako je výše zmíněné partnerství SUL-NBS, a z jejich dopadu na legislativu a systémy financování na různých úrovních.

Původní anglický článek na webu UAEU je zde.

See also