Tím, že se blížíme k uzavření Innovative Actions Call 3 (3. výzvy programu Inovativní opatření), kde jedním z dvou témat byla Energetická transformace, diskuse o dostupnosti tohoto zásadního přechodu se dostávají do popředí. Urgentnost klimatické krize vyžaduje rychlé kroky, avšak cesta k udržitelnosti—často spojená s nákladnými renovacemi, změnou materiálů a zaváděním nových technologií—vyvolává otázky o její dostupnosti a dosažitelnosti pro všechny.
V tomto vydání našeho newsletteru zaměřeného na Bydlení jsme se rozhodli zkoumat průsečík energetické transformace a dostupnosti v oblasti bydlení. Nejde jen o profesní zájem, ale o otázku hluboce rezonující s naší společnou odpovědností: jak zajistit, aby potřebný přechod k udržitelné budoucnosti zůstal dostupný pro každého?
Dva projekty UIA (Urban Innovative Actions, předchůdce EUI) přinesly zajímavý přístup k energetické transformaci v bydlení: ICARRUS a Yes, We Rent!
ICCARUS – Gent
V belgickém Gentu se projekt ICCARUS zaměřuje na energetickou transformaci tím, že podporuje tzv. „vlastníky v kleštích“—majitele domů, kteří si nemohou dovolit potřebné renovace ke zlepšení energetické účinnosti. Mnoho těchto lidí zdědí domy nebo je koupí na úvěr, ale nemají prostředky na jejich modernizaci, což vede ke zvýšené energetické chudobě. Přístup Gentu spojuje finanční podporu s obsáhlým sociálním a technickým poradenstvím, aby těmto majitelům pomohl překonat bariéry v oblasti renovací.
Město nabízí dva modely renovace: asistovanou renovaci a renovaci řízenou městem. V asistovaném modelu pomáhají sociální pracovníci majitelům domů s orientací v regulacích a hledáním finančních příležitostí, zatímco techničtí poradci se starají o logistiku renovace, včetně najímání a dohledu nad dodavateli. Varianta renovace řízená městem zcela zbavuje majitele povinnosti dohlížet na práci. Tento přístup uznává, že finanční podpora sama o sobě nestačí—a že mnoho zranitelných vlastníků potřebuje i praktickou pomoc.
Součástí projektu je také obnovovací fond, který poskytuje až 30 000 € (cca 750 000 Kč) na domácnost pro energeticky úsporné renovace. Splátky jsou prováděny až při prodeji nebo pronájmu nemovitosti, což zajišťuje dlouhodobou udržitelnost programu. Tento model umožňuje městu znovu investovat do budoucích projektů a zároveň se tím vyhýbá riziku spekulativních praktik tím, že zachycuje část přidané hodnoty při nárůstu hodnoty nemovitostí. Majitelům je také během renovačních prací zajištěno dočasné bydlení, což zaručuje podporu i pro ty nejzranitelnější během energetické transformace.
Yes, We Rent! - Mataró, Španělsko
Projekt ‘Yes, We Rent!‘ ve španělském městě Mataró přistupuje k energetické transformaci z jiného úhlu a zaměřuje se na nevyužívané bytové jednotky ve městě. Mataró, podobně jako mnohá další města, má značné množství prázdných bytů, které by mohly být využity jako cenově dostupné bydlení při současném zvýšení energetické účinnosti. Projekt motivuje majitele těchto prázdných nemovitostí k jejich renovaci a pronájmu pod tržní cenou výměnou za finanční dotace.
Jedním z nejvíce inovativních aspektů projektu ‘Yes, We Rent!‘ je spoluvytváření cenově dostupného nájemního bydlení prostřednictvím spolupráce mezi městem a jeho občany, a to založením nájemnické družstevní organizace. Aktivním zapojením občanů do poskytování dostupného bydlení projekt ‘Yes, We Rent!‘ reaguje na klíčovou otázku současné politiky obecního bydlení.
Pro ještě větší podporu pronajímatelů nabízí projekt řadu doplňkových služeb, včetně hodnocení potřebných renovací, právních vzorů pro nájemní smlouvy a pomoci s administrací nájemních vztahů. Oživením nevyužitých bytů se Yes, We Rent! snaží zvýšit dostupnost cenově přijatelného bydlení, omezit rozšiřování městské zástavby a podpořit energetickou účinnost. Projekt tak nejen navrací prázdné byty zpět k využívání, ale také zajišťuje, že odpovídají moderním energetickým standardům, které přispívají k ekologičtějšímu a přístupnějšímu trhu s bydlením. Tyto byty se zároveň stávají základem cenově dostupného bytového fondu pod správou družstva nájemníků, které plánuje zahrnovat další byty pro dostupné bydlení.
EPIU – Getafe, Španělsko
Energy Poverty Intelligence Unit (EPIU) v Getafe, Španělsko, je průkopnická iniciativa zaměřená na řešení energetické chudoby, která postihuje 20–25 % obyvatel Španělska. Energetická chudoba je obzvláště rozšířená mezi zranitelnými skupinami, jako jsou nízkopříjmové rodiny, migranti a senioři. EPIU se zaměřuje na odhalování skryté energetické chudoby, kdy domácnosti omezují spotřebu energie kvůli vysokým cenám, aby nikdo nebyl při energetické transformaci opomenut.
Základem projektu EPIU je Kancelář pro zdravé domácnosti (Healthy Households Office, OHS), kde mohou obyvatelé získat osobní podporu v oblasti energetických úspor. OHS poskytuje jasné a přístupné poradenství bez technického žargonu, což obyvatelům usnadňuje porozumění nabízeným řešením. Mezi přizpůsobená opatření patří energetické audity, chytré senzory pro sledování a snižování spotřeby energie a pasivní chladicí opatření, jako je tepelný nátěr a markýzy. OHS také řeší klíčové problémy, jako je správa výpadků dodávek energie a pomoc s dluhy.
Významným prvkem projektu je poskytování těchto řešení bez počátečních nákladů pro obyvatele, což zpřístupňuje energeticky úsporné úpravy nízkopříjmovým a zranitelným skupinám. Projekt se zaměřuje jak na jednotlivé domácnosti, tak na celé budovy a implementuje opatření, jako je celková rekonstrukce budov, systémy pro vlastní výrobu energie a modernizace topných zařízení. Kombinací behaviorálních (měkkých) a strukturálních (tvrdých) opatření zajišťuje EPIU obsáhlý přístup k energetické změně.
EPIU přitom věnuje zvláštní pozornost výzvám, kterým čelí senioři a osoby dlouhodobě žijící v chudobě, z nichž mnozí již využívají podporu sociálních služeb. Pomocí analýzy dat projekt odhaluje skrytou energetickou chudobu a zajišťuje, aby byly potřeby těchto skupin účinně řešeny, čímž přispívá k spravedlivějšímu a rovnoprávnějšímu přechodu na udržitelnou energii.
Shrnutí
Projekty ICCARUS, Yes, We Rent! a EPIU poukazují na důležitou skutečnost: pokud se energetická transformace nebude řešit, může prohloubit stávající nerovnosti. Bez kolektivní a strukturální podpory padne břemeno přechodu na udržitelnou energii nepřiměřeně na ty, kteří si jej mohou dovolit nejméně—na nízkopříjmové rodiny, seniory a zranitelné komunity, které se již potýkají s energetickou chudobou nyní.
Tyto projekty však zároveň ukazují, že cílená finanční podpora, technická asistence a sociálně spravedlivé přístupy mohou zajistit, aby nejmarginalizovanější skupiny nebyly vyloučeny z ekologické transformace. Tyto projekty nám přinášejí správný směr, ale boj za spravedlivou a udržitelnou budoucnost vyžaduje ještě hlubší strukturální změny.
Pro další inspiraci si prohlédněte i další projekty UIA, zejména projekt Vilawatt ve Viladecans, a naši studii o spravedlivém přechodu, kde jedna z kapitol řeší otázku dostupnosti transformace pro všechny. Sledujte také připravované projekty Call 3 zaměřené na energetickou transformaci!
Originální verzi v angličtině si můžete přečíst zde